M-nutrition tuotepaketti arvonta!

*Yhteistyössä m-webstore.fi

Vuoden viimeisten päivien ja joulun juhlinnasta syntyneiden kilojen kunniaksi arvon M-nutrition tuotepaketin. Pakettiin kuuluu 90 kapselia ThermoCut Rasvanpolttajia ja 800g HydroIso heraproteiinivalmistetta maussa valkosuklaa-hasselpähkinä!

DSC01773

 Ja kaikki jotka onnetar on unohtanut, voivat hyödyntää alekoodia LINDA10 -10% www.m-webstore.fi

Ja kaikki jotka onnetar on unohtanut, voivat hyödyntää alekoodia LINDA10 -10% www.m-webstore.fi

Arvontaan voit osallistua 2.1-17 klo: 24.00 asti kommentoimalla kommenttiboksiin oman uuden vuoden lupauksesi.

Rauhallista vuodenvaihdetta!!!

 

Paljonko #bikinifitnesshelvetillä menee viikossa ruokakauppaan rahaa?

Olen tällä hetkellä siis “reverse” dieetillä, joka tarkoittaa käytännössä sitä, että yritän saada kehoni hyödyntämään kasvavassa määrin ruokaa (etenkin hiilihydraatteja). Tällä hetkellä ruokailen karkeasti seuraavasti:

 

Aamupala: 60g puuroa, 2 kpl kananmunanvalkuaisia, 1 kpl kananmuna

Lounas: pinaatti, rasvaa, kanaa, tomaattia ja kurkkua + omena

Iltapäivä: 50 g ruuroa + 30 heraa

Palautusjuoma: 30g heraa + banaani

Iltapala: 100g riisikakkuja, parsakaalia, kanaa tai kalaa, marjoja

Marjat olen tietenkin kerännyt itse 🙂

Ruokavalioni (yrittää) on gluteeniton ja maidoton, joka osoittautunut verrattain edulliseksi vaihtoehdoksi. Karkeasti arvioituna päivän ruokailuni maksavat 6,5 e ja tämäkin summa on aika yläkanttiin. Eli marketti kuin marketti ja 6,5 e / per. päivä riittää (HUOM! en ole laskenut mukaan lisäravinteita). Eli viikossa kulutan noin 45e ruokakauppaa, super halpaa eikö!!!

Jatkossakaan ruokamäärien lisääminen ei tule näkymään kassakuitissa, koska nostot kohdistuvat lähinnä aikaisemmin mainitsemaani hiilariin. Riisikakut ja etenkin kaurapuuro ovat suorastaan naurettavan edullisia. Palatakseni vielä tuohon maidottomuuteen. Täytyy todeta, että vaikka esimerkiksi Alpron tuotteet voivat tuntua hintaville verrattuna normi maitotuotteisiin. Käytän kasvipohjaisia tuotteita lähinnä herkutteluun. Nautin usein muun muassa kahvin mustana 😛 Mutta jos esimerkiksi popsit maitorahkaa kuten jokainen aito punttijuntti, tulee ostoskorille helposti lisähintaa useampi euro. Eikö maitorahkan hinta pyöri euron pinnassa? Eli pari rahkaa, juustot ja maidot kylkeen ja ostoskoriin tulee helposti +3,5e lisää / per. päivä.

Onko #bikinifitnesshelvetti ja jäätävän ärsyttävä maidoton ja gluteeniton ruokavalio sittenkään niin kallista touhua kuin luullaan?

Jos mietitään tätä kustannuspuolta vielä pidemmällä tähtäimellä, säästöä tuovat myös muun muassa olemattomat ravintolaruokailut. Ravintolassa käydään harvoin syömässä, koska yleensä kotona on “parempaa” ruokaa 😀 Lisäksi baarissa tulee käytyä ihan äärimmäisen harvoin ja vaatteidenkin ostaminen jää hyvin vähälle, koska kaikki vapaa-aika menee salilla.

Mutta toisaalta kun herkutellaan, herkutellaan isolla kädellä! Joka tapauksessa säästöä tai ei?!? Meikä on kyllä säästöpossujen kuningatar :PPPPP

Baarimikko :D

Ihanaa vuodenvaihdetta kaikille! <3 Oma uuden vuoden illallinen ei 100 varmasti pidä sisällään riisikakkuja 😉